Ćwiczenia laboratoryjne z fizyki do samodzielnego wykonania w warunkach domowych


Wyznaczanie gęstości i ciężaru właściwego cieczy i ciał stałych.

Ćwiczenie proszę wykonać i opracować wzorując się na instrukcji Ćwiczenia 6 na platformie ELF3.


W warunkach domowych gęstość i ciężar właściwy cieczy można wyznaczyć przez porównanie z gęstością wody. Gęstość zależy od temperatury, więc korzystamy z zimnej wody i odczytujemy z tablic jej gęstość dla temperatury ok. 15 °C. Badaną cieczą może być roztwór soli, cukru, olej itp. Jeśli przygotowujemy roztwór, należy podać jego stężenie i wartość tablicową gęstości dla porównania. Do ważenia posłużyć może np. waga kuchenna.

Butelka

Ważymy naczynie puste, wypełnione wodą oraz wypełnione cieczą o nieznanej gęstości. Obliczenia wykonujemy jak w opisie Ćwiczenia 6 w części: "Wyznaczanie gęstości cieczy przy użyciu piknometru".

Butelka z woda

Ze względu na wypełnienie tej samej objętości naczynia, bardzo ważne jest jak najmniejsze pole przekroju ujścia naczynia z cieczą. Dodatkowo trzeba zwrócić szczególną uwagę na płaski menisk w ujściu naczynia z wodą i badaną cieczą.

Menisk

Do wyznaczenia gęstości i ciężaru właściwego ciała stałego, wybieramy przedmiot o względnie dużej masie (aby niepewność jej pomiaru była niezbyt wielka).

Kubek

Kształt i rozmiar przedmiotu zawieszonego na nitce powinien umożliwiać całkowite jego zanużenie w naczyniu z wodą bez dotykania ścianek naczynia. Nitka powinna być cienka, aby wyparła i nasiąknęła jak najmniejszą ilością wody (co zaniedbujemy w pomiarach). Aby przedmiot nie wykonywał pionowych ruchów w wodzie (zaburzając ważenie), nitkę można oprzeć np. o krawędź stołu lub przygnieść czymś ciężkim.

Kubek w wodzie

Uwaga: opisany tu sposób wyznaczenia gęstości ciała stałego różni się od przedstawionego w opisie Ćwiczenia 6 dla metody hydrostatycznej - tam ważymy zanurzony przedmiot, a tu wodę przez niego wypartą - waga znajduje się tutaj pod naczyniem z wodą (na zdjęciu prawie tego nie widać).
Po wytarowaniu wagi przed zanurzeniem przedmiotu, ważymy bezpośrednio wypartą przez przedmiot wodę - daje to proste wzory na obliczenie gęstości:

      

Zwracamy szczególną uwagę na precyzję ważenia. W miarę możliwości proszę zastosować wagę o największej dokładności. Proszę obliczyć również niepewności pomiarowe gęstości i ciężaru właściwego badanej cieczy i ważonego przedmiotu.


Liczba wyświetleń stron: 111256


Ostatnia aktualizacja strony: wtorek, 9 czerwca 2020