Tworzenie Aplikacji Windows Forms C# Visual Studio 2019

Podczas tworzenia programu z szablonu Aplikacja Windows Forms (.NET Framework):

  1. Tworzymy aplikację Windows Forms. W panelu Eksplorator Rozwiązań zmieniamy nazwę pliku Form1.cs na znaczącą OknoGlowne.cs.
  2. W panelu Właściwości zmieniamy właściwości okna OknoGlowne np. BackColor, BackgroungImage, DoubleBuffered, ForeColor, FormBorderStyle, Icon - zamiana png na ico np. Convertio lub Convertico.com, MaximizeBox, MinimizeBox, ShowInTaskbar, Size, StartPosition, Text, WindowState.

Tworzenie i obsługa menu przypisanego do ikony aplikacji ukrytej w trayu.

  1. Z grupy Typowe kontrolki panelu Przybornik przeciągamy na pole formularza kontrolkę NotifyIcon. Pojawi się w dolnym pasku panelu komponentów. Aby ikona była widoczna w trayu zmieniamy właściwość Icon podstawiając plik *.ico. Właściwość Text odpowiada za wyświetlanie tekstu po najechaniu myszką na ikonkę.
  2. Tworzenie menu związanego z ikoną:
    1. Z grupy Menu i paski narzędzi przeciągamy kontrolkę ContextMenuStrip na okno główne. Pojawi się w panelu komponentów. Klikając na widoczny w prawym górnym rogu kontrolki trójkącik inteligentnego tagu wybieramy Edytuj elementy....
    2. W otwartym oknie Edytor kolekcji elementów zmieniamy właściwości kontrolki np. BackColor i ShowImageMargin.
    3. Z listy rozwijalnej Zaznacz element i dodaj go do poniższej listy: okna, wybieramy MenuItem i dodajemy przyciskiem Dodaj. Zmieniamy właściwości np. (Name), ForeColor, Text. Podobnie można z listy rozwijalnej wybrać Separator i kolejne MenuItem, zmieniając ich właściwości. Tworzenie menu kontekstowego kończymy klikając OK.
    4. Ostatnie 2 punkty można również wykonać poruszając się bezpośrednio po menu w oknie głównym i właściwościach jego składników.
  3. Aby połączyć ikonę aplikacji w panelu powiadomień paska zadań z utworzonym menu, w kontrolce NotifyIcon zmieniamy właściwość ContextMenuStrip, ustawiając w niej nazwę menu kontekstowego contextMenuStrip1.
  4. Z utworzonego menu w ContextMenuStrip wybieramy pozycje menu i klikając dwukrotnie tworzymy obsługę zdarzenia kliknięcia np. dla pozycji menu kontrolki ToolStripMenuItem o nazwie Zakończ wpisujemy kod:
    	Application.Exit();
    
  5. Aby ukazało się okno główne po podwójnym kliknięciu ikony w trayu, dodajemy obsługę zdarzenia podwójnego kliknięcia kontrolki typu NotifyIcon: po podwójnym kliknięciu na niej generujemy kod zdarzenia podwójnego kliknięcia i wpisujemy dalej kod:
    	if (this.WindowState == FormWindowState.Minimized)
    		this.WindowState = FormWindowState.Normal;
    	this.Visible = true;
    
  6. Aby aplikacja nie kończyła działania przy zamykaniu formularza, lecz zwijała się do panelu powiadomień paska zadań, przechwycimy zdarzenie FormClosing okna głównego wpisując kod:
    	if (e.CloseReason == CloseReason.UserClosing){
    		e.Cancel = true;
    		this.Hide();
    	}
    

Zmiana właściwości aplikacji: otwieramy okno dialogu właściwości aplikacji klikając prawym klawiszem myszy nazwę projektu w panelu Eksplorator Rozwiązań i wybierając Właściwości.

  1. Ustawiamy ikonę pliku aplikacji w karcie Aplikacja w polu Ikona.
  2. Informacje o projekcie można wpisać po kliknięciu przycisku Informacje o zestawie... karty Aplikacja. Zmiany zostaną naniesione w pliku AssemblyInfo.cs. Można je dalej wykorzystać np. w dodawaniu okna About.

Dodawanie okna dialogowego z informacjami o programie (tytuł, wersja, opis, nazwa, copyright, firma). Wykonuje się podobnie jak dodawanie zwykłego okna.

  1. Okno dodajemy do projektu klikając prawym klawiszem myszy nazwę projektu w panelu Eksplorator rozwiązań i wybierając Dodaj -> Nowy element.... Po otwarciu okna Dodaj nowy element wybieramy szablon Informacje o polu (Windows Forms). Nadajemy mu nazwę (np. AboutForm.cs) i klikamy przycisk Dodaj.
  2. Aby uruchomić okno z informacjami o programie:
    1. otwieramy okno główne w trybie kodu. Dodajemy kod tworzący obiekt nowego okna w klasie okna głównego np. zaraz na początku jej definicji:
      	AboutForm aboutForm = new AboutForm();
      
    2. Tworzymy obsługę zdarzenia związanego z otwarciem nowego okna (np. kliknięcie przycisku, wybór z menu). Wypełniamy treść funkcji zdarzenia kodem:
      	aboutForm.ShowDialog();
      	// aboutForm.Show();
      
  3. Wygenerowane właściwości pozwalają na użycie ich w innych oknach np.:
    	Text = aboutForm.AssemblyTitle;
    

Dodawanie i uruchamianie okna dialogowego programu.

  1. Okno dodajemy do projektu klikając prawym klawiszem myszy nazwę projektu w panelu Eksplorator Rozwiązań i wybierając Dodaj -> Nowy element.... Po otwarciu okna Dodaj nowy element wybieramy szablon Formularz (Windows Forms). Nadajemy mu nazwę (np. NoweOkno.cs) i klikamy przycisk Dodaj.
  2. Aby uruchomić okno:
    1. otwieramy okno główne w trybie kodu. Dodajemy kod tworzący obiekt nowego okna w klasie okna głównego np. zaraz na początku jej definicji:
      	NoweOkno noweForm = new NoweOkno();
      
    2. Tworzymy obsługę zdarzenia związanego z otwarciem nowego okna (np. kliknięcie przycisku, wybór z menu). Wypełniamy treść funkcji zdarzenia kodem:
      	noweForm.ShowDialog();
      	// noweForm.Show();
      

Paski narzędzi i kontener pasków narzędzi.

  1. Kontrolki pasków znajdują się w węźle Menu i paski narzędzi panelu Przybornik. ToolStripContainer pozwala indywidualnie dostosować położenie pasków MenuStrip i ToolStrip. Po przeciągnięciu kontrolki, w jej inteligentnym tagu wybieramy Zadokuj z wypełnieniem w formularzu, wypełniając nią pole okna.
  2. W odpowiednie miejsca możemy przeciągnąć paski MenuStrip, ToolStrip i StatusStrip.
  3. Panel Konspekt dokumentu pozwala w prosty sposób zmienić położenie pasków.
  4. Do przesuwania pasków MenuStrip i ToolStrip przez użytkownika, niezbędny jest kropkowany uchwyt. Za widoczność uchwytu odpowiada właściwość GripStyle.

Liczba wyświetleń stron: 111239


Ostatnia aktualizacja strony: sobota, 28 marca 2020